• شماره تماس : 03136243876

ارکستر شبانه جوانان را گرد هم آورد

ارکستر شبانه جوانان را گرد هم آورد

ارکستر شبانه جوانان را گرد هم آورد 2048 1190 رویش مهر و اندیشه

مهاجرت، عنوانی است که این روزها در بسیاری از مکالمات روزمره‌مان حرفش به میان می‌آید. اگر خودمان در گیر و دار رفتن نباشیم، حتما دوست یا آشنایی را بدرقه رفتن کرده‌ایم و جای خالی‌شان پر که نشده هیچ، با رفتن عزیزان دیگری، خالی‌تر هم شده.

همین دغدغه‌ی کمی تا قسمتی تلخ این روزهایمان، بهانه‌ای شد تا در اولین جلسه‌ی باشگاه کتابخوانی رویش مهر به سراغ یکی از شاخص‌ترین کتاب‌های ادبیات مهاجرت برویم: همنوایی شبانه‌ی ارکستر چوب‌ها اثر رضا قاسمی.

روز یک‌شنبه دوم مردادماه ۱۴۰۱، با جمعی از جوانان دغدغه‌مند و کتابخوان شهر، دور هم جمع شدیم تا به بحث و گفت‌و‌گو درباره‌ی این کتاب بپردازیم. ابتدای جلسه کمی درباره‌ی باشگاه کتابخوانی تازه تاسیس موسسه رویش مهر صحبت کردیم و حضار را در جریان اهداف و سیری که برای باشگاه در نظر گرفته‌ایم، قرار دادیم.

سپس قسمتی از فیلم “از باغ‌های نامرئی: نگاهی به زندگی و آثار رضا قاسمی” به کارگردانی المیرا رستگار به نمایش گذاشته شد تا کمی با سرگذشت و روحیات نویسنده کتاب همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها بیشتر آشنا شویم.

سپس ضمن آشنایی افراد حاضر در جلسه با یکدیگر، پیرامون زندگی نویسنده و افکار و عقایدش به بحث و تبادل نظر پرداختیم و کم کم باب گفت‌وگو درباره‌ی کتاب موردنظر باز شد.

در جلسه‌ی ۱ ساعت و نیمه‌ای که گذشت درباره‌ی ابعاد مختلف کتاب مثل: نمادهای هوشمندانه‌ی به کار رفته در کتاب، نثر جذاب و توصیف‌های خلاقانه‌ی نویسنده، تحلیل جامعه‌شناسانه و روانکاوانه شخصیت‌ها، تاریخچه ادبیات مهاجرت و نویسندگان فعال در این حوزه و بازگشایی گره‌هایی که از داستان کتاب برایمان به جا مانده بود پرداختیم. تلاشمان این بود که همه‌ی افراد حاضر در جلسه فضا را برای بیان کردن نظرات خود، راحت و امن بیابند و خوشبختانه این امر محقق شد.

در پایان جلسه، همه متفق‌القول بودیم که حرف‌هایمان از این کتاب تمام شدنی نیست اما همین فرصت کوتاه دریافت‌های بسیاری از نویسنده و اثرش برایمان به ارمغان آورد.

اولین جلسه باشگاه کتابخوانی رویش مهر به پایان رسید و امید‌ داریم در جلسات بعدی هم بتوانیم در کنار جوانان دغدغه‌مند شهر، به دنیای نویسندگان و آثار درخشانشان دست در دست هم قدم بگذاریم.

تماس بگیرید

031-36243876

ایمیل

info@rooyesh.com

© کلیه حقوق برای رویش مهر محفوظ است. طراحی توسط شاینا