• شماره تماس : 03136243876

معرفی فیلم: کینگ ریچارد، لمب و بندتا

به قلم نوید کریمی

معرفی فیلم: کینگ ریچارد، لمب و بندتا

معرفی فیلم: کینگ ریچارد، لمب و بندتا 1800 2224 رویش مهر و اندیشه

king richardKing Richard
شاید ریچارد ویلیامز در نگاه اول بی رحم، خودخواه یا متوهم بنظر بیاید که انگار چون به آرزویهایش نرسیده، آنها را در دخترانش جستجو می‌کند. اما بیایم قبول کنیم، مرد خانواده است. همه چیز را برای خانواده‌اش می‌خواهد و جاه طلبیش برای خانواده و آینده دخترانش است و ما حالا می‌دانیم که میراث خواهران ویلیامز در دنیای ورزش تنیس چیست. آنهم وقتی که جزو سیستم یا مورد علاقه‌شان نباشی، دخترانی با رنگ پوستی متفاوت در ورزشی که بگفته یکی از شخصیتهای فیلم، تماما سفید، این ورزش را به قبل و بعد از خودشان تقسیم کردند و به‌عنوان نویسنده این متن باید اعتراف کنم که از بازی خواهر کوچکتر بیشتر خوشم می‌آید و وقتی که خواهرها با هم بازی داشتند، طرفدار سرنا بودم و نه ونوس و یادمان باشد هر دو به آرزویشان رسیدند. یکی قهرمان ویمبدلون شد و دیگری دلیل تنیس بازی کردن خیلی از دختران در سراسر جهان. حتی دلیل تنیس بازی کردن پسران. تا یادم نرفته، دومی ویملدون را هم برد و جاه طلبی بیشتر و توانایی انجام دادن ناممکن‌های بیشتر را داشت. و همه به کمک پدر سخت‌گیر اما پرتلاش و پیگیر آنها به سرانجام رسید.
فیلم مانند داستان‌های اساطیری است. از دورترین جای ممکن و کمترین شانس قهرمان به سمت هدفش قدم برمیدارد و چه می‌شود؟ داستان خواهران ویلیامز افسانه نیست. رویا و خیال نیست. تمام افتخاراتشان پیش روی ماست. بنشینیم و از این فیلم زیبا که از ریتم نمی‌افتد و برای ما لحظات جالب و مهیجی در چنته دارد، لذت ببریم.

 

lamb
Lamb
فیلم در 15 – 20 دقیقه اول آرام و ساده شروع می‌شود. نماها اکثرا ثابت و کم تحرکند و کاراکترها هم در چارچوب و مسیر مشخص و محدودی حرکت می‌کنند. در زمان ما با وضعیت شخصیت‌ها و مکان و زمانی که در آنند آشنا می‌شویم و می‌فهمیم که چه می‌کنند. زن و مرد داستان به کشاورزی مشغولند و دامداری. همه چیز خوب پیش می‌رود و کمک به گوسفندان برای بدنیا آوردن بچه شاید مهیج‌ترین کار آنهاست تا اینکه آخرین بره هم بدنیا می‌آید. دیرتر از موعد و بعنوان آخرین‌شان. بعد بدنیا آمدن، ما یک کوه عظیم و پوشیده از برف و ابر می‌بینیم و بره را داخل خانه و روپوش شده می‌بینیم که زن با شیشه شیر به او شیر می‌دهد و در اتاق کنار خودشان می خواباند. این متفاوت با رفتاری است که با بقیه بره‌های بدنیا آمده داشتند. چرا؟
یک سوم از فیلم می‌گذرد تا با واقعیتی که احتمالا حدس میزنیم به طور مستفیم مواجه شویم. یکبار برادر مرد که پیش آنها آمده می‌خواهد با سوال پرسیدن از اتفاقات سردربیاورد. اما مرد می‌گوید که نه. می‌توانی بمانی اما نمی‌توانی سوالی بپرسی و این کاری است که فیلم هم با ما می‌کند. می‌مانیم. اما سوالی نباید بپرسیم. اصلا جوابی به ما داده نمی‌شود. فیلم خیلی از سوالات را بی‌پاسخ می‌گذارد. نه اینکه پایان باز داشته باشد ولی با تمام شدن فیلم احتمالا فکر کردن و پرسیدن سوال و مقایسه جواب‌های خودمان با دیگر کسانی که فیلم را دیده‌اند شروع می‌شود.

BenedettaBenedetta
فیلمی از پل ورهوفن، فیلمساز هلندی که برای مخاطبانش با فیلم‌هایی در ژانر علمی- تخیلی و همینطور فیلم “غریزه اصلی” معروف است. اما قبل از آن فیلم‌های شخصی و درجه یکی که او در کشورش ساخت، پایش را به هالیوود باز کرد و جهان هم او را بیشتر شناخت. حالا هم برای بهتر فهمیدن دنیایی که خلق کرده، فیلم‌های غیرهالیوودیش بهتر کمک می‌کند.
بندتا داستان دختری خردسال در قرن 17 میلادی است که پا به صومعه می‌گذارد تا ادای دینی باشد بر قول پدرش و ما بزرگ شدن و رشدش را می‌بینیم. دختری معتقد که خواب مسیح را می‌بیند و با او حرف می‌زند. در عین حال با تمام وسوسه های انسانی نیز سروکار دارد.
نکته جالب وضعیت زنان در آن صومعه است. آنها هم به فرمان مسیح باید بروند و هم تمایلات‌شان را دنبال کنند (که گناه است و مخفی است بیشتر) و هم خواست مردم را اجابت کنند و این هر سه بار سنگینی است که نمی‌شود به راحتی حملش کرد. فیلم به ما از چند و چون اجتماع آن دوران در شهری کوچک اطلاعات خوبی می‌دهد. از مذهب که همه چیز را کنترل می‌کند و از نمایندگان مذهب که اولویت‌شان با مردم برای باور داشتن متفاوت است. فیلم یک بازنمایی صرف از باورها و اعتقادات مذهبی نیست که فقط آنها را نشان دهد. در کنار آنها با اتفاقاتی مواجه می‌شویم که شاید تحمل کردنش برای الان ما ممکن نباشد. اما سوالی که مهم است به آن پاسخ دهیم، برای اعتقاداتمان شکنجه شویم و زجر بکشیم یا برای عشقمان؟

تماس بگیرید

031-36243876

ایمیل

info@rooyesh.com

© کلیه حقوق برای رویش مهر محفوظ است. طراحی توسط شاینا