• شماره تماس : 03136243876

مایکل کنا عکاس هایکو

رد‌پای عکاسی در شب

مایکل کنا عکاس هایکو

مایکل کنا عکاس هایکو 1000 999 رویش مهر و اندیشه

به قلم علی فشارکی

رد‌پای عکاسی در شب در تاریخ هنر برمی‌گردد به آخرین سال قرن ۱۹. در اوایل سال ۱۹۰۰ عکاسانی مانند آلفرد استیگلیتز (Alfred Stieglitz) و ویلیام فریزر (William Fraser) به عکاسی در شب پرداختند. ولی این براسای (Brassai) و بیل برانت (Bill Brandt) بودند، که با عکس‌هایشان از شب‌های پاریس (Brassai) و شب‌های لندن در زمان جنگ جهانی دوم (Brandt) عکاسی شب را ارتقا دادند و برای خود عنوانی در تاریخ هنر به‌دست آوردند.
عکاسی در شب در طول زمان با پیشرفت تجهیزات عکاسی و نورپردازی علاقمندان بسیاری را به خود جذب کرد. عکاسی در شب شرایط بسیار مناسبی برای خیال‌پردازی و تجربه‌های وهم‌آلود فراهم می‌آورد.
در تاریخ هنر معاصر وقتی به عکاسی در شب می‌رسیم، قطعا باید به مایکل کنا (Michael kenna) به عنوان یکی از مطرح‌ترین عکاسان معاصر اشاره کنیم. مایکل کنا بسیاری از عکس‌هایش را در تاریکی شب یا در نور کم ابتدای روز و با نوردهی‌های طولانی ثبت می‌کند. مایکل کنا در یکی از کتابهایش نوشته است: «شب هنگام احساس نزدیکی بیشتری با عناصری که از آنها عکس می‌گیرم دارم. به طبیعت نزدیک‌تر می‌شوم چون باید تماشا کنم.»
مایکل کنا سال ۱۹۵۳ در شهری کوچک در شمال غرب انگلستان چشم به دنیا گشود. خودش اینگونه روایت می‌کند: «وقتی تقریبا ۱۱ سال داشتم به مدرسه دینی کاتولیک می‌رفتم تا کشیش شوم. ۷ سال در آنجا بودم. متوجه شدم که شخص مناسبی برای کشیش شدن نیستم. خوشبختانه نقاشی‌ام خوب بود پس به مدرسه هنر رفتم. مدت کوتاهی یعد هم به مدرسه عکاسی رفتم و سه سال آنجا تحصیل کردم. اولین کار حرفه‌ای خود را تقریبا در ۲۰ سالگی شروع کردم و پنجاهمین سالگردعکاسی خودم را در سال ۲۰۰۳ جشن گرفتم.»

michael kennaمایکل کنا در مورد عکاسی در شب و طلوع می‌گوید: «من ابتدا فقط صبح زود عکاسی می‌کردم. آرامش و سکوت این ساعتها را دوست دارم.افراد کمی اطراف هستند و پرندگان کمتری هم در آسمان دیده می‌شوند. نور صبح، نرم و پراکنده است. این نور زمینه‌های درهم را به لایه‌هایی دوگانه از درجات رنگ دوبعدی تبدیل می‌کند. هنوز هم طلوع آفتاب زمان محبوب من است، اما اکنون در ساعت‌های دیگر روز هم عکاسی می‌کنم. عکاسی در شب هم به این دلیل دوست دارم که قسمتی از کنترلمان بر آنچه مقابل دوربین اتقاق می‌افتد، از دست می‌دهیم. در طول ساعت‌های تاریکی، جهان تغییر می‌کند. رودخانه‌ها متلاطم می‌شوند. ابرها می‌گذرند و موقعیت زمین و ستارگان عوض می‌شود. این رویداد‌ها برای چشم انسان قابل رویت نیست، اما می‌تواند روی فیلم عکاسی ثبت شود. برای عکاس، واقعیت می‌تواند سوررئال شود و با استفاده از نورهای متعدد در شب به ساخت فضاهای سوررئال کمک کند. شب، موقعیتی ویژه برای خلاقیت دارد.» مایکل کنا در ادامه با اشاره به تفاوت زمان نوردهی در شب و روز می‌گوید: «وقتی نور دهی به جای یک لحظه، ساعت‌ها طول می‌کشد به طور مسلم زمان بیشتری برای تماشا موجود است. زمانی این تماشا کردن برای حفظ امنیت است، اما بیشتر وقت‌ها فعالیتی برای پرورش روح است. آسمان را تماشا می‌کنم، برگ‌های درختان، ماشین‌های درحال عبور، سایه‌هایی که عوض می‌شوند. دود دود‌کش‌ها و هر چیزی که در اطراف است. باد و باران و مه، همه بر روی تصویر نهایی من تاثیرگذارند. ما زندگی سریع و پرشتابی داریم، پس نعمتی است اگر گاهی سرعت را کم کنیم و به زیبایی‌های فراموش شده طبیعت که به راحتی می‌بینیم اما برایمان عادی شده است، بپردازیم.
زیبا شناختی نقاش در آثار مایکل کنا بسیار مشهود است و خودش هم خود را به عنوان یک عاشق نقاشی معرفی می‌کند. منتقدین عکس‌های مایکل کنا را بسیار تحت تاثیر زیبا شناختی ژاپنی توصیف کرده‌اند. مایکل کنا در تاریخ هنر معاصر یکی از مطرح‌ترین عکاس‌های زنده‌ی دنیا است. خودش در مصاحبه‌ای روایت می‌کند: «من عاشق زیبا شناختی ژاپنی هستم. زمان زیادی در ژاپن سپری کردم. نام یکی از آخرین کتاب‌هایم ژاپن است. برای این کتاب، سه سال در ژاپن بودم و حتی بعضی از عکس‌هایم در دهه ۸۰ در ژاپن ثبت شده است.» عکس‌های ژاپن مایکل کنا را بسیاری هایکو (نوعی شعر ژاپنی) بصری نا‌میده‌اند. در کل دنیای سیاه و سفید مایکل کنا، به مانند شعری بصری است که بیننده را به تخیل فرا می‌خواند. این مقاله را با نمونه‌ای از شعر هایکو به پایان می‌بریم.

دیری چشم به راهمان می‌گذارد،
با این همه چه زود فرو می‌ریزد
روح شکوفه‌های گیلاس!

تماس بگیرید

031-36243876

ایمیل

info@rooyesh.com

© کلیه حقوق برای رویش مهر محفوظ است. طراحی توسط شاینا