• شماره تماس : 03136243876

سربازان مرده اثر جف وال

درباره یکی از گرانترین عکس‌های تاریخ عکاسی چه می‌دانید؟

سربازان مرده اثر جف وال

سربازان مرده اثر جف وال 526 797 رویش مهر و اندیشه

سربازان مردهنویسنده: علی فشارکی
این عکس یکی از گرانترین عکس‌های تاریخ عکاسی است و در سال ۲۰۱۲ بیشتر از ۳.۵ ملیون دلار به فروش رفت. در این عکس، ابتدا از مدل‌ها در فضای استودیو عکس برداری شده و سپس تصویر بر روی عکس از فضای بیرونی مونتاژ شده است.
جف وال از هنرمندانی است که رابطه عمیقی با فلسفه دارد و بسیار از افکار والتر بنیامین فیلسوف آلمانی (۱۹۴۰-۱۸۹۲) تاثیر گرفته است. والتر بنیامین تجربه بی‌واسطه روزمره (Erlebuis) و تجربه فلسفی یا تجربه اصیل (Erfahrung) را متفاوت از هم می‌داند. بنیامین در آثارش تلاش در بدل کردن تجربه روزمره به تجربه حقیقی دارد. پیدا کردن وجه‌های اختصاصی در بطن روزمرگی. یافتن «تاریخ» در وجود امور صرفا تاریخی، برای استفاده دوباره از نیرو‌های سرکوب شده گذشته به امید ساختن آینده‌ای بهتر. در اثر سربازان مرده که البته نام اصلی آن «گفت‌و‌گوی سربازان مرده» است هم نوعی تاثیر عمیق فلسفی از افکار بنیامین را شاهد هستیم که احتمالا جایگاه بالای این اثر جف وال در تاریخ هنر، مدیون همین تفکر فلسفی است.
جف وال در آثارش تلاش در بیان و تحقق تجربه اصیل دارد. بنیامین در رابطه با ناپدیداری «مرگ» راوی در روزگار ما می‌گوید: «هر چند که نام راوی برای ما آشناست و هر چند که حضور او همه‌جانبه است، اما این حضور به صورت نیرویی ملموس نیست. راوی چیز‌هایی که از ما دورند و یا از ما فاصله می‌گیرند را جلوی چشم ما می‌آورد.»
جف وال این عدم حضور «آگاهی سنتی» را کاملا می‌شناسد و نیازی که ما در به روز کردن خاطره‌هایمان احساس می‌کنیم. جف وال با به تصویر کشیدن بخشی از خودآگاه تلاش می‌کند تا آنرا در ناخودآگاه جای بدهد. ترفندی که در اثر سربازان مرده کاملا به چشم می‌آید. به طور معمول جف وال یک پروژه‌ی عکاسی با ایده‌ای ثابت و مفهمومی کاملا از قبل مشخص شده شروع نمی‌کند. در عوض اساس پروژه را بر دریافت مستقیم از خاطرات پراکنده بنیان می‌گذارد و برای خلق تصاویر خاص، روزمره یا زیبایی‌شناسانه موضوع تصویر را به حافظه بلند‌مدت یا کوتاه‌مدت خود ارجاع می‌دهد.
وال در برخورد با موضوعی جدید، مانند فیلسوفان پرسه‌زن، پیش از سقراط در آتن باستان رفتار می‌کند. یعنی درست مانند کسی است که شهودی مستقیم از زندگی شهری و مدنیت کسب می‌کند. خواه در ارتباطش با مردم، خواه در مواجهه با معماری شهری. در عمل تمام این ارجاعات، به تجربه‌های تکه تکه در ذهن او فرم می‌دهند. جف وال در این مورد می‌گوید: «مثل چیزی که در گوشه ذهن شماست و شما از وجود آن بی‌خبرید. اما به محض آنکه با آن در تجربه مستقیم قرار می‌گیرید، آنرا می‌شناسید.

تماس بگیرید

031-36243876

ایمیل

info@rooyesh.com

© کلیه حقوق برای رویش مهر محفوظ است. طراحی توسط شاینا