• شماره های تماس : 03136269318 - 03136269317

مقدمه‌ای بر فصل سفر

«غبارِ عادت، پیوسته در مسیر تماشاست»

مقدمه‌ای بر فصل سفر

مقدمه‌ای بر فصل سفر 560 420 رویش مهر و اندیشه

«تجربه» جهان امروز کمتر به رؤیایی دست نیافتنی می‌ماند. این تجربه را اغلب در سفر و گردشگری به دست می‌آوریم. زمانی سفر امری شگفت‌آور و نادر به منظور کشف ناشناخته‌ها و دیدار از سرزمین‌های عجایب و مردمانی از جنس دیگر بود که غالباً طبقات برخوردار و مرفه قادر به انجام آن بودند. در دگرگونی این مفهوم از سفر تا امروز که بیشتر به عنوان گذراندن اوقات فراغت و سرگرمی و تفریح به حساب می‌آید و اثرات اقتصادی آن بیش از پیش اهمیت یافته راه درازی طی شده است؛ به شکلی که سفر بیش از هر زمان دیگری نه یک امر غیرضروری و نیاز ثانویه که به ضروریات زندگی تبدیل شده است و بیراه نیست اگر آن را از اولویت‌های زندگی انسان امروز بنامیم. بی‌شک مجموعه‌ای از عوامل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در این امر دخیل بوده‌اند که مقصود این مقدمه سخن گفتن در چرایی فراگیر شدن مقوله سفر در زندگی روزمره انسان نیست؛ اما گفتن از سفر به عنوان بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره مدنظر است.
سفر بر اصل جابجایی استوار است؛ «ترک مبدأ» برای «دیدار مقصد»ی تازه که «موقتاً» صورت می‌پذیرد. اما سفر و گردشگری رئوس دیگری نیز دارد که نباید آنها را فروگذاشت. یکی از مهمترین آنها «انگیزه» مسافر است که در نهایت با «تجربة» مسافر از درنوردیدن مرزها و مسافت‌ها و رسیدن به قلمروهای تازه در سفر تکمیل می‌شود. اگرچه در تعاریف مختلف از سفر «لذت بردن» مهمترین انگیزه است، با این حال نه می‌توان به سادگی گفت سفر تنها به جابجایی فیزیکی از یک به مکان به مکانی دیگر خلاصه می‌شود و نه انگیزه‌های مسافر از سفر را خلاصه در لذت‌جویی کرد. آنچه مسلم است تجربه سفر برای هر شخص منحصر به فرد است و بنابر این تجارب متفاوت، سفر و گردشگری می‌تواند به امری پیچیده بدل شود که آن را از بدیهی بودن به دور می‌دارد و به واکاوی نیازمند می‌کند.
به همین منظور در ادامه پروژه «واکاوی امر عادی و روزمره» این بار به سراغ واکاوی انتقادی سفر و گردشگری رفتیم و در سه مجلس به شکل مختصر به برخی از جنبه‌های این موضوع پرداختیم. در مجلس اول گفتاری در باب «نوشتن از سفر، همسفری با نویسندگان» ارائه شد. در مجلس دوم به مبحث «سفر، بوم‌گردی، آبادگری» که از مفاهیم به نسبت جدید در سفر است پرداخته شد و در نهایت در مجلس آخر از «چالش امر تاریخی در گردشگری» صحبت شد. مجموعه پیش رو قسمت دیگری از تلاش‌های این فصل در واکاوی انتقادی سفر و گردشگری است. به سیاق فصل‌های گذشته نوشتن از تجربیات زیسته افراد بخش مهمی از این واکاوی است که در این مجموعه گردآوری شده است، با این توضیح که در بخشی از جستارها به موضوعات خارج از فصل نیز پرداخته شده است.
در آخر بر این نکته معترفیم که تداوم پروژه واکاوی امر عادی و روزمره حاصل همکاری صمیمانه و همدلانه همراهان این پروژه است. به رسم ادب قدردان یکایک آنها به ویژه سرکار خانم مهریار و آقای صریریان مدیران مؤسسه و سرکار خانم سترده مدیر فرهنگی مؤسسه هستیم و هم‌دلی دیگر همکاران مؤسسه در تمامی مراحل برگزاری جلسات تا آماده شدن و چاپ این مجموعه را ارج می‌نهیم. سپاس ویژه از آرش اخوت و عاطفه صفری از اعضای شورای سیاست‌گذاری این پروژه که برای برگزاری فصل سفر و آماده شدن این مجموعه زحمات فراوانی کشیدند.

نفیسه باقری

تماس بگیرید

031-36269317

ایمیل

info@rooyesh.com

© کلیه حقوق برای رویش مهر محفوظ است. طراحی توسط شاینا